HORNÁD


Juhovýchodne od mesta Košice, v povodí riek Torysa a Hornád, sa rozprestiera územie, ktoré má vynikajúci potenciál pre rozvoj prímestského a vidieckeho cestovného ruchu. Mierna pahorkatina sa tu strieda s kopcovitým terénom a riečnymi nivami. Mikroregión Hornád bol historicky súčasťou Abovskej župy, dnes patrí do Košického samosprávneho kraja a tiahne sa od juhovýchodného okraja mesta Košice až po úpätie Slanských vrchov a hranice s Maďarskom.

Je miestom sútoku riek Hornád, Torysa a Olšava, brehy ktorých boli obývané už pred 7000 rokmi. Zvlášť doba bronzová /1700 - 1400 p.n.l./ tu zanechala nesmierne veľa krásnych archeologických pamiatok, osobitne však mimoriadne nálezy tzv. otomanskej kultúry /1500 p.n.l./ v NIŽNEJ MYŠLI.

Za návštevu určite stojí nálezisko európskeho významu na kopci Várheď, kde sa rodí ARCHEOSKANZEN NIŽNÁ MYŠĽA. Môžete si tu prezrieť repliky domov, opevnenie z doby bronzovej a ďalšie artefakty, ktoré sa nachádzajú priamo na miestach, kde boli preukázané archeologickým výskumom. Archeologické nálezy z tohto aj ďalších nálezísk v okolí obce, ale aj iné pamiatky z regiónu, nájdete v Myšľanskom obecnom múzeu, ktoré sídli v budove premonštrátskeho kláštora. 

Územím mikroregiónu Hornád prechádza aj významná pútnická trasa - Cesta sv. Alžbety, ktorá od roku 2011 spája dve kultové miesta východu - Košice a Sárospatak /Blatný Potok/.

Archeologické, prírodné, kultúrne aj cirkevné pamiatky, ale aj početné podujatia, napríklad Prechod Slanskými vrchmi, podujatia v archeoskanzene či tradičný jarmok v ŽDANI alebo potulky po lužných lesoch v okolí TRSTENÉHO PRI HORNÁDE priťahujú do tohto kraja stále viac vyznavačov vidieckej turistiky. Dobrým východiskom na túry do rozsiahlych a nádherných lesov Miliča (južný podcelok Slanských vrchov) sú obce VYŠNÁ MYŠĽA a SKÁROŠ.


TURISTICKÉ MAPY


Turistické zaujímavosti mikroregiónu Hornád a desiatky kilometrov trás pre peších aj cykloturistov môžete podrobnejšie preskúmať na nasledujúcich digitálnych turistických mapách s GPS navigáciou. Skopírujte si ich v počítači do vlastného účtu Google, kde ich môžete upravovať a dopĺňať o vlastné trasy, body záujmu, fotografie a ďalšie užitočné informácie, ktoré vám pomôžu pri plánovaní výletov a orientácii v teréne.