SLANSKÉ VRCHY - časť MAKOVICA


Makovica je podcelok Slanských vrchov medzi Šimonkou na severe a Mošníkom na juhu. Vizuálne ju charakterizuje niekoľko telekomunikačných objektov a vysielačov na najvyššom vrchu s rovnomenným názvom Makovica /981,4 m n. m./. Vrchol Makovice je aj významnou turistickou križovatkou.

Na dotyku Makovice s Mošníkom ležia HERĽANY, kedysi preslávené kúpeľami, dnes jediným studenovodným gejzírom aktivovaným ľudskou rukou. Jeho činnosť trvá v intervaloch približne 34 -36 hodín nepretržite od roku 1872. Určite stojí za návštevu - čas najbližšej erupcie zistíte tu.


Makovica je však aj spleť turistických chodníkov a nádherných vyhliadok /Zbojnícka skala, Rankovské skaly, vrch Rokytová/, prírodné rezervácie Malé Brdo, Rankovské skaly či Skaly pod Pariakovou, zbytky hradu Lipovec, obec Opiná s múzeom opálov, ZÁMUTOV s výbornými možnosťami ubytovania a podmienkami na dlhodobejší pobyt alebo rázovité obce Banské a Juskova Voľa ukryté uprostred Slanských vrchov.

TURISTICKÉ MAPY

Turistické zaujímavosti Makovice a desiatky kilometrov trás pre peších aj cykloturistov môžete podrobnejšie preskúmať na nasledujúcich digitálnych turistických mapách s GPS navigáciou. Skopírujte si ich v počítači do vlastného účtu Google, kde ich môžete upravovať a dopĺňať o vlastné trasy, body záujmu, fotografie a ďalšie užitočné informácie, ktoré vám pomôžu pri plánovaní výletov a orientácii v teréne.