SLANSKÉ VRCHY - časť MILIČ
Milič je najjužnejší podcelok Slanských vrchov na území Slovenska. Uvoľnený pohraničný styk a cezhraničná spolupráca vytvorili predpoklady pre rozvoj vidieckeho cestovného ruchu na slovensko-maďarskom pomedzí a turisti začínajú znova objavovať túto destináciu, ktorá sa postupne mení na raj pre peších aj cykloturistov. Centrum Miliča je pri jazere Izra a v obci SLANSKÁ HUTA. Východiskom pre túry z košickej strany pohoria môžu byť obce VYŠNÁ MYŠĽA alebo SKÁROŠ.
NAJ TURISTICKÉ CIELE
Jazero Izra
Patrí do geografickej oblasti juhovýchodného
úbočia Veľkého Miliča. Vzniklo zosuvom pôdy a jeho pôvodná
plocha bola 3,7 ha. Umelým zvýšením pôvodnej prirodzenej hrádze
sa jeho plocha zvýšila na súčasných 5 ha. Jazero umožňuje kúpanie
vo voľnej prírode, člnkovanie, rybolov a v zime korčuľovanie. Pri Izre sa
stretáva niekoľko turistických trás a spája sa s ňou niekoľko zaujímavých povestí.
Obec Slanská Huta
Slanská Huta patrí na naše pomery k mladším obciam /1770/. Jej vznik súvisí s podnikateľskými aktivitami významného uhorského šľachtického rodu Forgáčovcov, ktorí tu založili sklársku hutu.
Vojenské bunkre
V rokoch 1935-38 nariadila vláda I. Československej republiky rozsiahle budovanie pohraničných pevností. Súčasťou tohto obranného projektu bolo aj vybudovanie 38 ľahkých vojenských opevnení v línii od obce Slanská Huta. Dodnes sa zachovalo minimálne 22 z týchto raritných objektov dobovej vojenskej architektúry, ktoré sa nachádzajú priamo v obci Slanská Huta a ďalej z oboch strán zelenej turistickej trasy v smere na Izru. Hneď na začiatku cesty je 8 z nich dobre viditeľných uprostred lúk. Vďaka masívnym stenám sú stále zachované.
Hrad Slanec
Najcennejšou kultúrno-historickou pamiatkou Miliča je národná kultúrna pamiatka hrad Slanec, ktorý sa týči na neprehliadnuteľnom kopci vysoko nad obcou Slanec. Jeho história začína niekedy po roku 1270 a je spojená s mnohými významnými udalosťami našich dejín. Keď hrad stratil svoju vojenskú funkciu, prestal byť majiteľmi využívaný a postupne chátral. Vďaka iniciatíve obce Slanec a skupine obetavých nadšencov z občianskeho združenia Zachráňme hrad Slanec, ktorí už niekoľko rokov pracujú na jeho záchrane a postupne hrad sprístupňujú verejnosti, sa hradný vrch stáva čoraz častejším cieľom turistov. Okrem vzrušujúcej histórie ponúka aj nádherné pohľady na okolitú krajinu.
Infocentrum a múzeum Slanec
Južná 4
Publikácie, mapy, suveníry, múzeum regionálnej histórie, občerstvenie
Kontakt: 0911 930 582
Národná prírodná rezervácia Veľký Milič
Zachovalé lesné spoločenstvá na vyvrelinách južnej časti Slanských vrchov a významné hniezdiska chráneného dravého vtáctva.
Národná prírodná rezervácia Malý Milič
Skalná ostroha Malého Miliča s pralesovitým porastom, skalnými stenami a suťami je hniezdiskom dravých vtákov.
Prírodná rezervácia Malá Izra
Močiarny jelšový les nížinného typu v nezvyklej nadmorskej výške okolo 700 m n.m.
Prírodná rezervácia Marocká hoľa
Vzácne vyše 130- ročné pralesovité porasty buka s typickým zložením a štruktúrou na andezitoch a andezitových tufoch.
NCH Slanská Huta - Veľký Milič
Náučný turistický chodník Slanská Huta - Veľký Milič začína pred budovou obecného úradu v Slanskej Hute, pokračuje smerom k chate Kopáska a končí na vrchole Veľkého Miliča. Má dĺžku približne 5 km a 5 stanovíšť, na ktorých nájdete informačné tabule.
Chov muflónov
Atrakciou obce Slanská Huta je aj chov muflónov, ktorým sa od roku 2002 zaoberá rodina Héžeľova.
Kontakt: 0907 027 906
Skárošská vyhliadka
Skárošská vyhliadka /795 m n.m./ je mohutné skalisko na slovensko-maďarskej hranici a na okraji prírodnej rezervácie Marocká hoľa, ktorá sa vyznačuje pralesovitými porastmi na sopečných horninách. Za priaznivého počasia ponúka nádherné pohľady na Košice v pozadí so Slovenským rudohorím, na Slovenský kras, maďarskú časť Slanských vrchov a dokonca aj na vzdialené Vysoké Tatry.
Vrch Veľký Milič
Z neďalekého vrcholu Veľkého Miliča /900 m n. m./
je zasa výhľad na Zemplínsku Šíravu, masív Vihorlatu či Karpatskú oblasť na Ukrajine.
Vrch Bradlo
Vrch Bradlo /840 m n.m./ za priaznivého počasia ponúka nádherné pohľady na Košice a dokonca aj na vzdialené Vysoké Tatry.
Zrúcanina hradu Vár
Zvyšky hradu sa nachádzajú približne 2 km východne od obce Skároš nad Tureckým potokom. Kedysi tu stál stredoveký hrad z 13. storočia, ktorý bol postavený v románsko-gotickom slohu.
Cesta sv. Alžbety
Pútnická cesta cez Slanské vrchy /110 km/: Sárospatak - Bodrogolaszi - Komlóska - Erdőhorváti - Regéc - Telkibánya - Hollóháza - Füzér - Nižná Myšľa - Kokšov-Bakša - Krásna - Košice
Kostol Nanebovzatia Panny Márie
Rímskokatolícky kostol v Slanskej Hute.
Farský úrad: Hlavná 54, Slanec, 055 69 66 944