SLANSKÉ VRCHY - časť MOŠNÍKMošník je prostredným z 5 podcelkov Slanských vrchov. 

Názov si prepožičal od najvyššieho vrchu Mošník /911 m n.m./, ktorý poskytuje nádherné výhľady na východ. Pri dobrej viditeľnosti z neho môžete vidieť veľkú časť vranovského okresu s pohorím Vihorlat v pozadí. Neďaleký vrchol Lazy /859 m n.m./ poskytuje výhľady juhovýchodným až západným smerom.

V Herľanoch sa nachádza národná prírodná pamiatka európskeho významu - Herliansky gejzír. Je to jediný studenovodný gejzír aktivovaný ľudskou rukou a jeho činnosť je nepretržitá od roku 1872. Gejzír sa nachádza v areáli bývalých, avšak kedysi slávnych uhorských kúpeľov. Čas najbližšej erupcie zistíte tu.

Vo Svinici je vzácny románsko-gotický kostolík z polovice 12. stor. V Nižnej Kamenici môžete obdivovať zachovalý kaštiel s krásnym parkom, ktorý patril slanskej aristokratickej rodine Forgáčovcov. V susednej Vyšnej Kamenici je dominantou gotický evanjelický kostol a obísť nemôžete ani obec Košický Klečenov, keďže je na hlavnej trase na Dargovský priesmyk, kde stojí impozantný Pamätník víťazstva s exponátmi historickej vojenskej techniky. 

Mošník je, ako napokon celé Slanské vrchy, popreplietaný množstvom chodníkov a cestičiek, ktoré poskytujú výborné možnosti na pešiu aj cykloturistiku. Podrobnejšie ich môžete preskúmať na nasledujúcich mapách a potom sa nimi nechajte sprevádzať na vašich potulkách slanskými lesmi: