SLANSKÉ VRCHY - časť MOŠNÍK


Mošník je prostredným z 5 podcelkov Slanských vrchov. Názov si prepožičal od najvyššieho vrchu Mošník /911 m n. m./, ktorý poskytuje nádherné výhľady na východ. Pri dobrej viditeľnosti z neho môžete vidieť veľkú časť vranovského okresu s pohorím Vihorlat v pozadí. Neďaleký vrchol Lazy /859 m n. m./ poskytuje výhľady juhovýchodným až západným smerom.

V HERĽANOCH sa nachádza národná prírodná pamiatka európskeho významu - Herliansky gejzír. Je to jediný studenovodný gejzír aktivovaný ľudskou rukou a jeho činnosť je nepretržitá od roku 1872. Gejzír sa nachádza v areáli bývalých, avšak kedysi slávnych uhorských kúpeľov. Čas najbližšej erupcie zistíte tu.

Vo SVINICI je vzácny románsko-gotický kostolík z polovice 12. storočia. V Nižnej Kamenici môžete obdivovať zachovalý kaštieľ s krásnym parkom, ktorý patril slanskej aristokratickej rodine Forgáčovcov. V susednej Vyšnej Kamenici je dominantou gotický evanjelický kostol a obísť nemôžete ani obec KOŠICKÝ KLEČENOV, keďže je na hlavnej trase na Dargovský priesmyk, kde stojí impozantný Pamätník víťazstva s exponátmi historickej vojenskej techniky. 

TURISTICKÉ MAPY


Mošník je, ako napokon celé Slanské vrchy, popretkávaný množstvom chodníkov a cestičiek, ktoré poskytujú výborné možnosti na pešiu aj cykloturistiku. Podrobnejšie ich môžete preskúmať na nasledujúcich digitálnych turistických mapách s GPS navigáciou. Skopírujte si ich v počítači do vlastného účtu Google, kde ich môžete upravovať a dopĺňať o vlastné trasy, body záujmu, fotografie a ďalšie užitočné informácie, ktoré vám pomôžu pri plánovaní výletov a orientácii v teréne.