ROŇAVA


Roňava - to je malebná krajinka s nádhernými a neustále sa meniacimi panorámami Zemplínskych a Slanských vrchov na pozadí, s množstvom poľných a málo frekventovaných asfaltových ciest, ktoré spájajú dedinky tohto mikroregiónu medzi slovenským Tokajom a Miličom.

Roňava je ideálnym terénom pre milovníkov menej náročnej cykloturistiky spojenej so spoznávaním atmosféry východoslovenského vidieka, kde na Vás už dýcha aj južanské teplo susedného Maďarska.

Križovatkou medzi mnohými atraktívnymi turistickými cieľmi je obec Michaľany. Na dosah z nej sú bývalé kúpele Byšta, rozsiahle lesy Miliča aj slovenský Tokaj, doslova na skok je do maďarskej časti Slanských vrchov, ktoré sa pod názvom Zempléni-hegység tiahnu až k maďarskému mestečku Tokaj. Neďaleko sú aj historické mestá Trebišov a maďarské Sátoraljaújhely /Nové Mesto pod Šiatrom/. 

Susedné Veľaty sú zasa úzko spojené s históriou jednej vetvy rodu Andrássyovcov, ktorí sa zaslúžili o rozvoj regiónu napríklad iniciovaním výstavby železničnej trate. Vo Veľatoch založili park, ktorý bol dlho dominantou obce - kaštieľ, ktorý obklopoval, ani pôvodná podoba parku sa však nezachovali - jediným pozostatkom z tohto obdobia je 150-ročný platan západný, ktorý má priemer koruny 29 m. 

Príjemnú prechádzku dnes ponúka pekne upravený parčík v strede obce alebo neďaleký penzión Aqua Maria s kúpaliskom a wellness tesne pod Zemplínskymi vrchmi, kde je križovatka viacerých turistických trás. 

Roňava však ponúka mnoho ďalších turistických zaujímavostí a desiatky kilometrov trás pre peších aj cykloturistov. Podrobnejšie ich môžete preskúmať na nasledujúcich mapách a potom sa nimi nechajte sprevádzať na vašich potulkách po tomto krásnom mikroregióne: